استفاده از پتاسیم در باغات پسته

استفاده از پتاسیم در باغات پسته

پتاسیم یکی از عناصری است که علیرغم نقش بسیاری کلیدی آن در تولید پسته کمتر مورد توجه قرار گرفته است. باغداران از دیرباز با کودهای ازته و فسفره آشنایی داشته اند ولی کودهای پتاسه چندسالی است مورد توجه قرار گرفته اند. توجیه اصلی متخصصانی که نظر آنها وجود پتاسیم کافی در خاکهای مناطق پسته کاری بود وجود روس هایی نوع میکا در خاکهای این مناطق بوده است. برداشت مداوم پتاسیم خاک توسط گیاه موجب تخلیه شدید خاک از این عنصر شده است.این تخلیه ظرفیت تثبیت عنصر پتاسه را افزایش داده است این بدین معنی است که در صورت استفاده از کودهای پتاسه بخش عمده عمده آن در خاک تثبیت شده و برای درخت پسته غیر قابل استفاده می شود. یکی از دلایلی که باغداران کمتر از کودهای پتاسه را بلافاصله بعد از دادن این کود ها به خاک مشاهده می کنند همین پدیده تثبیت و غیر قابل استفاده شدن پتاسیم می‌باشد. پتاسیم طی فرآیند پخشیدگی در اختیار ریشه گیاه قرار می‌گیرد. جذب پتاسیم توسط ریشه از محلول نزدیک سطح ریشه موجب کاهش غلظت پتاسیم در روی سطوح کلوئیدی به مراتب بالاتر است. این اختلاف غلظت موجب ایجاد پدیده پخشیدگی و حرکت پتاسیم از محل با غلظت بالا به سمت ریشه گیاه که غلظت پتاسیم پایین است میشود. پخشیدگی در فاز محلول خاک اتفاق می افتد. بدین معنی که وجود رطوبت کافی در خاک برای حرکت پتاسیم در خاک به سمت ریشه مورد نیاز است. متاسفانه به دلیل دوره های آبیاری بلند مدت تنها چند روز پس از آبیاری شرایط برای جذب پتاسیم توسط ریشه فراهم می باشد.
در اکثر منابع حد مطلوب پتاسیم در خاک را ۲۵۰ تا ۳۰۰ پی پی ام گزارش نموده اند. این مقدار پتاسیم در شرایطی است که آب به مقدار کافی در اختیار گیاه می‌باشد برای خاکهای با حد بحرانی پتاسیم به مراتب بالاتر از این مقدار می باشد. نوعی کمبود پتاسیم وجود دارد که مربوط به خشکی می باشد. این کمبود پتاسیم را کمبود پتاسیم ناشی از خشکی می گویند. با در نظر گرفتن وضعیت آبیاری و تخلیه شدید خاک از عنصر پتاسیم وضعیت این عنصر در اکثر باغات پسته بحرانی می باشد. علائم کمبود پتاسیم با شروع دوره مغز رفتن و پر شدن دانه بر روی درخت به صورت حاشیه سوختگی خود را نشان می‌دهد. در اکثر باغ‌ها این عارضه دیده می‌شود که خود نشان دهنده وضعیت بحرانی پتاسیم در مناطق پسته کاری میباشد. پتاسیم نقش زیادی در افزایش مقاومت گیاه به شوری آفات کم‌آبی و سرمازدگی دارد. تمام این مشکلات در مناطق پسته کاری ما به حد زیادی دیده می‌شود.
علاوه بر موارد فوق ذکر پتاسیم در پوکی و خندانی و پسته نیز نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

در رابطه با پتاسیم در نظر داشتن موارد زیر توصیه می‌شود
۱- به دلیل تامین بخش عمده مورد نیاز پتاسیم از ذخیره خود خود گیاه در طی فصل رشد جاری تاثیر کودهای پتاسیم یک سال بعد از مصرف این کودها دیده می‌شود.
۲- به دلیل کم ابی و طولانی بودن دوره آبیاری شرایط جذب پتاسیم در اکثر مواقع فراهم نمی باشد. بنابر این استفاده از حداقل دو نوبت محلول پاشی پتاسیوم برای تامین بخشی از پتاسیم مورد نیاز ضروری است.
۳- پتاسیم حساسیت دانه را نسبت به آفتاب سوختگی افزایش می‌دهد. این عارضه آفتاب سوختگی ناشی از کمبود پتاسیم فصل جاری خسارت بسیار زیادی به اکثر باغداران پسته وارد نموده است. برای جلوگیری از این عارضه در سال‌های آینده استفاده از محلولهای پتاسیم به شکل مقدار و در زمان مناسب به صورت محلول پاشی و با نظر کارشناسان تغذیه پسته امری بسیار ضروری است.
۴- به تازگی کودهای پتاسیم با حلالیت بالا می توان آنها را در هر زمان در طول فصل رشد مورد استفاده قرار داد تحت عنوان سولفات پتاسیم محلول به بازار عرضه شده اند. به باغداران عزیز توصیه میشود علاوه بر استفاده از محلول پاشی از این کودها در دو نوبت فروردین به صورت سرک همراه قسط اول ازت و قبل از مغز رفتن همراه با قسط دوم ازت استفاده نمایند.

 کودهای ازته بر چه اساس توصیه می‌شوند و به چه مقدار و چگونه به باغ داده میشوند؟
جواب نوع کودهای ازته بر اساس کیفیت آب آبیاری و فصل می باشد. مثلاً در آب‌های شور در تمام دوره فقط سولفات آمونیوم اما در آبهای شیرین در اسفند و خرداد اوره و در شهریور نیترات آمونیوم و تقریبی برای باغ بزرگ بالای ۱۲ سال با میزان محصول بالای دو و نیم تن پسته خشک در سال حدود ۳۰۰ کیلوگرم n2o, توصیه می‌کنیم به صورت گندم پاش داده می‌شود و از میزان کود توصیه شده ۵۰ درصد در اسفند ماه آخر ماه قبل از سبز شدن درختان ۲۵% خرداد و ۲۵ درصد شهریور همراه با آخرین آب قبل از برداشت محصول همراره گندم باش زیرا کود حلالیت زیادی دارد.

موضوعات
نحوه محاسبه نیاز سرمایی پسته
رشد ریشه درخت پسته
گرده افشانی الکترواستاتیک پسته
معرفی رقم پسته اکبری
پسته کوهی(بنه)
خواص پسته تر و تازه
برسی تولید،بازاریابی و فروش پسته
روغن پسته
شرکت پسته رفسنجان
رابطه بین کلاتEDTA و کمبود کلسیم در گیاه
مراقبتها و تغذیه پس از برداشت پسته
پایین بودن عملکرد محصول پسته در باغات استان کرمان
اهمیت نیاز سرمایی پسته
اثرات گرم شدن جهانی کره زمین بر صنعت پسته کاری ایران
بیماری گموز پسته(پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه و طوقه پسته)
رقم پسته کله قوچی
سوسک سرشاخه خوار پسته
سهم دولت کشاورز و تاجر در ایجاد شرایط بازار پسته
تفاوت بین کودهای گاوی , گوسفندی,  مرغی و ماهی
شب پره هندی و کنترل آن در انبارهای پسته
تفاوت بروز علائم شوری و گموز پسته
استفاده از پتاسیم در باغات پسته
علت ریزش جوانه ها و خوشه های درخت پسته
علائم کمبود عناصر غذایی در مناطق پسته کاری
نقشه گچ در باغ های پسته
برای باغات پسته بهتر است از کودهای عالی استفاده کنیم یا کودهای شیمیایی؟
چگونه می توان مشکلات تغذیه ای باغات پسته پی برد؟
مشکل شوری در مناطق پسته کاری و بهترین راه مقابله با آن
کودهای میکرو محلول پاشی برای پسته بهتر است یا مصرف به صورت خاکی ؟
بیشترین کمبودی که در باغات پسته مشاهده می شود از کدام عنصر است؟
مشکل اساسی تغذیه در منطقه پسته کاری رفسنجان
بهترین رقم پسته
برسی اقتصادی کاشت پسته
کانال تلگرام پسته رفسنجان
پسته تازه
خرید پسته ارزان
کود دهی از طریق برگ(تغذیه برگی)
قارچ کش سیستمیک گموز پسته
پوست گیری از مغز پسته
عوامل مؤثر بازار داخلی پسته
سرمازدگی پسته
مراحل برداشت پسته
انس پسته چیست
خرید اینترنتی پسته
آفت سرخرطومی پسته
تغذیه اسفند و فروردین پسته
قارچ کش الیت برای بیماری گموز
سرمای مورد نیاز برای درخت پسته
نماتد ريشه گرهي درختان پسته
مبارزه زمستاني با آفات پسته
دلایل پوک شدن پسته
نکات طلایی در  مصرف کودها برای درخت پسته
سوسك پوست خوار پسته
آفت پسیل پسته
مبارزه زراعي با آفات پسته
خواص هیومیک اسید
آفلاتوکسین پسته
فروش مغز سبز و کال پسته
پسته آجیلی و دست چین و لوکس
کودهاي حيواني و زمان مصرف آنها در باغهاي پسته
نمونه برداري از برگ (تجزيه برگ)جهت مديريت صحيح كوددهي در باغهاي پسته
محلول پاشي درختان پسته در اوايل ارديبهشت
نكات مهم در محلول پاشي درختان پسته
کوددهي در مرحله رشد و تکامل دانه (مغز رفتن)
روغن ولک
مشخصات انواع پسته
کشاورزی مدرن و اقتصادی
کود ورمی کمپوست برای درخت پسته
علایم کمبود پتاسیم بر روی درخت پسته
علایم کمبود فسفر بر روی درت پسته
علایم کمبود ازت بر روی درخت پسته
عناصر مورد نیاز درخت پسته
مقايسه محصول پسته در ايران و آمريكا
محلول پاشي در باغهاي پسته
علائم ظاهری کمبود عناصر غذایی درخت پسته
خاک مناسب کشت پسته
کوددهي پسته به روش کانال کود
ارسال پسته به سراسر ایران
آفات مهم پسته
کود دهی
راهنمای کشت پسته
آبیاری پسته
صادرات پسته رفسنجان
مشخصات انواع پسته

پسته فندقی  

پسته فندقی از نظر شکل و ظاهر نسبت به بقیه انواع پسته کوچکتر میباشد و کمی از فندق بزرگتر و به دلیل اینکه پسته ریزی میباشد تعداد آن در یک کیلو بیشتر از سایر پسته ها میباشد در نتیجه برای آجیل اقتصادی تر میباشد و بیشترین حجم را برای صادرات به خود اختصاص داده است.

7615

 

پسته احمد آقایی

پسته احمد آقایی نسبت به فندقی کشیده تر و بزرگتر میباشد و دارای طعم بسیار عالی میباشد و از نظر طعم خوشمزه ترین نوع پسته میباشد و این نوع پسته فراوانترین نوع پسته به دلیل مرغوبیت پیوند آن میباشد و برای آجیل پر مصرف ترین نوع پسته میباشد

7617

 

 

پسته کله قوچی

همانطور که از اسم آن پیداست پسته ای درشت و گرد میباشد و دارای طعم خاص خودش هم هست و چون اندازه آن بزرگ است توچین آن جلوه ی خاصی دارد و به آجیل شکل و ظاهر زیبایی میبخشد

kaleghuchi-pistachio-23-oz

پسته اکبری

این نوع پسته بسیار کشیده و بزرگ است و از نوع احمد آقایی کشیده تر میباشد ولی در بین انواع پسته ها دارای قیمت بیشتری میباشد دست چین آن برای آجیل پرطرفدار است.و پسته لوکس و مجلسی میباششد

Picture 0770

logo-samandehi