سوسک سرشاخه خوار پسته

سوسک سرشاخه خوار پسته

سوسکهای پوست خوار پسته از خانواده از آفات ثانویه بوده و در نتیجه ضعیف درختان به آنها حمله می نمایند. سوسک سرشاخه خوار پسته و سوسک های پوست خوار ثانویه پسته از جمله این افات در باغ های پسته می باشد.
الف- سوسکه سرشاخه خوار پسته:
سوسک سرشاخه خوار پسته که با آن نیز گفته می شده است, یکی از آفات مهم و خسارتزا درختان پسته است که تقریباً در تمام مناطق پسته کاری کشور شیوع دارد. این حشره در مناطق پسته کاری استان کرمان به نام سوسکو نیز نامیده می شود. باغ های رها شده و یا فاقد مدیریت مناسب, چوب ها و شاخه های پسته انبار شده در منازل نزدیک به باغ‌های پسته به منظور مصارف سوختی از کانون‌های مهم آلودگی به این آفات می باشند.
شکل شناسی و زیست شناسی:
حشرات کامل به طول سه تا سه و نیم میلیمتر, رنگ عمومی بدن خرمایی رنگ می باشد. در روی بال پوشهای دولکه خرمایی تیره دیده می شود. پیشانی صاف و پوشیده از موهای ظریف است. پشت سینه اول پوشیده از نقاط متراکم نسبتاً ریز است و طرفین ان محدب به نظر می‌رسد. لبه بال پوشها موازی, شیارهای روی بال پوش ها منظم و فاصله بین آنها از قطر شیار بیشتر است. در فاصله بین شیارها ردیف های منظمی از خارهای ظریف قرار گرفته اند. ظهور حشرات کامل تقریبا از اواسط فروردین است. حشرات کامل به جوانه هایی که در محل اتصال دم برگ ها قرار دارند حمله کرده و با ایجاد دالانی کوتاه در وسط چوب ایجاد خسارت می نمایند. کانال ایجاد شده توسط حشرات کامل در حدود ۵ سانتی متر و توخالی می باشد. تمامی طول دوره تغذیه ای حشرات کامل به طور عمده در داخل تنها یک کانال سپری می گردد و حشرات کامل به ندرت از کانال تغذیه ای خود خارج شده و به جوانه دیگری حمله می نماید. حشرات کامل از اواسط مهرماه به تدریج از کانال های تغذیه ای خود در روی درخت پسته خارج شده و به سمت چوب های نیمه خشک و یا درختانی که در طی همان سال بنا به دلایل مختلفی خشک شده اند هجوم آورده و با نفوذ در چوبهای آنها و حفر کانالی موسوم به کانال مادری اقدام به تخم ریزی می نمایند.
هر حشره ماده در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ تخم می گذارد. طول دوره تفریخ تخمها تابه ای درجه حرارت محیط است بین ۱۰ تا ۲۰ روز متفاوت می باشد. لاروها پس از خروج از تخم در زیر پوست شاخه ها زندگی کرده و ضمن تغذیه دالان هایی حفر می‌نماید. زمستان گذرانی به صورت لارو سنین مختلف سپری شده و لاروها در اسفند ماه در انتهای کانال را تبدیل به شفیره می شوند. طول دوره شفیرگی در حدود یک ماه به طول می انجامد و حشرات کامل از اواسط فروردین ماه با ایجاد سوراخی از چوب‌های پسته شروع به خارج شدن مینمایند. خروج حشرات کامل تدریجی است و ممکن است در اکثر ماه های بهار و تابستان نیز دیده شوند. این آفت دارای یک نسل در سال است.

مبارزه و کنترل:
الف – مبارزه غیر شیمیایی:
با توجه به زیست شناسی آفت مبارزه غیر شیمیایی با ان روشی بسیار ساده و اقتصادی بوده و به شرح زیر میباشد:
۱- جمع آوری چوب های خشک شده در همان سال, شاخه های تازه هرس شده, درختان خشک شده در باغ به دلایل مختلف نظیر بیماری گموز, شوری بالای خاک و آبیاری, برخورد ادوات کشاورزی با شاخه‌های درختان پسته و شکستن آن ها و غیره و سوزاندن آنها.
۲- اجتناب از انبار نمودن چوب ها و شاخه های پسته جهت مصارف سوختی در منازل و انبار های نزدیک به باغ های پسته. در صورت انبار نمودن چوب ها و شاخه های پسته جهت مصارف سوختی, این چوب ها حتما باید با استفاده از نفت یا گازوئیل نیمه سوز شده و سپس نگهداری شوند تا حشره قادر به تخم ریزی در روی آنها نباشد:
۳- تله گذاری باچوب های خشک و تازه هرس شده در ناحیه ی یقه درختان پسته و یا قرار دادن دسته های چوب در زیر درختان بلافاصله صد متر از یکدیگر و سپس جمع‌آوری و سوزاندن آنها و جایگزینی دسته های چوب جدید به جای آنها به صورت ماهیانه از اواسط مهر تا اواسط اسفند ماه.
ب- مبارزه شیمیایی :
در صورت عدم انجام بریدن و جمع آوری چوب های خشک شده در سال جاری و نیاز به مبارزه شیمیایی می توان از فرمول زیر برای مبارزه و از بین بردن حشرات کامل در مراحل هجوم حشرات کامل به سمت درختان پسته و تغذیه آنها از جوانه های پسته حدودا از اوایل تا اواسط اردیبهشت ماه استفاده نمود. حشره کش اندوسولفان به نسبت دو و نیم تا سه لیتر در هزار به اضافه نفت سفید به نسبت ۱۰ تا ۱۲ لیتر در هزار همراه با صابون مایع به مقدار ۲ تا ۲.۵ لیتر در هزار. موارد فوق را ابتدا در یک ظرف جداگانه در مقادیر آب خوب حل نموده و سپس در داخل تانکر بریزیم. لازم به ذکر است در مرحله مخلوط نمودن مواد بالا لازم ابتدا نفت را بتدریج به صابون مایع اضافه نمود و همزمان خوب آن را به هم زده تا کاملاً حل شود.
تشی یا گربه تیغی که در استان کرمان به آن سیخور می‌گویند جونده ای با جثه ای نسبتاً بزرگ است. این جانور از نظر تاکسونومی به رده پستانداران و خانواده متعلق می باشد نام علمی این جانور می باشد و در مناطق آسیای جنوب شرقی, هندوستان, آسیای میانه, منطقه خاورمیانه و بعضی نقاط قاره آفریقا گسترش دارد جانور اغلب در دامنه های صخره ای و تپه ها زندگی می کنند ولی قادر است خود را با شرایط مختلف آب و هوای گرمسیری و معتدل سازگار کنند. این جانور در مناطق مختلف کشور وجود دارد و به نامهای محلی سیخور, گربه تیغی, چوله, کرپی, کول تیغینه و….. نام نامیده می شود. طول بدن جانور بالغ ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر است دم آن کوتاه و هشت تا ده سانتی متر طول دارد وزن جانور گاهی به ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم می رسد. بدن به وسیله تیغ های ابلق و نوک تیز پوشانده شده است. بعضی از تیغ ها بلند و باریک است ولی تیغ های دیگر که در زیر تیغ های بلند قرار دارند کوتاه و قطورتر می باشند و وسیله دفاعی محکمتری برای جانور محسوب می‌شوند. کف دست و پای جانور سفت و دارای ناخن های بلند است که برای حفر لانه و سوراخ در زمین این به کار می روند.
تشی معمولاً به صورت دسته جمعی زندگی می کنند و در هر لانه جانور نر با ماده و فرزندانش به سر می برند. لانه از یک سوراخ ورودی اصلی و یک اتاقک وسیع و سوراخ های خروجی متعدد تشکیل شده است. تعداد تشی های یک لانه از ۳ تا ۱۵ عدد شمارش شده اند. جانور در صورت احساس خطر تیغ های دم و تیغ های بدن خود را روی هم می ساید و صدای گوش خراش و ترسناکی ایجاد می کند. در صورت عدم رفع مزاحمت, تشی از عقب به جانور مهاجم نزدیک شده و این عمل باعث فرو رفتن تیغ ها در بدن حیوان مزاحم و زخمی شدن و فرار شکارچی می شود. تشی در بعضی موارد مرگ شکارچی در اثر این جراحت نیز گزارش شده است. تشی جانوری شب فعال و شب دیر وقت از لانه خارج شده و به طرف منابع غذایی حرکت می‌کند و سحرگاه قبل از روشن شدن هوا به لانه بازمی گردد. تشی جانوری گیاهخوار است و از مواد گیاهی و برگ و میوه و دانه گیاهان مختلف تغذیه می کند. مواد غذایی مورد علاقه ی جانور نباتات به غده ای مانند سیب زمینی, پیاز, هویج و چغندر است. تشی از گیاهان جالیزی مانند هندوانه, خربزه و کدو و یا درختان میوه مانند مو که میوه آنها در نزدیکی سطح زمین قرار دارد هم تغذیه نموده و همچنین در باغها نهال های جوان را قطع و از برگهای تازه آن‌ها تغذیه می‌کنند. نوع دیگر خسارات تشی تغذیه از پوست درختان اعم از درختان مثمر و غیر مثمر می مانند انواع درختان میوه و درختان جنگلی مانند افرا, زبان گنجشک و توت است. بدین ترتیب که جانور پوست گیاه در منطقه طوقه تا ۳۰- ۴۰ سانتیمتری دور تنه درخت را با دندانهایش تراشیده و از آن تغذیه می کنند.
این نوع خسارات از نظر منابع طبیعی و فضای سبز اهمیت زیادی دارد. خسارت و تغذیه تشی از درختان پسته به گستردگی و شدت خسارت به سایر درختان نیست و اغلب به صورت لکه ای و پس از به مغز رفتن دانه های پسته مشاهده می شود. نحوه خسارت به درختان پسته بدین ترتیب است که جانور شاخه‌های نزدیک به سطح زمین را که حامل چند خوشه پسته باشند را به وسیله دندان های تیز خود قطع کرده و سپس دانه های پسته را شکسته و از مغز و آنها تغذیه می کند. خسارت آفت در درختان ردیف‌های مجاور مراتع بیشتر دیده می شوند. معمولاً خسارت آفات در باغ های پسته اندک است ولی در بعضی باغ ها که در نزدیکی مکان های زندگی این جانوران قرار دارند هر ساله مشاهده می شود.
مبارزه
برای مبارزه با اتخاذ روش های زراعی و حفاظتی مختلفی را برای با توجه به گیاه مورد نظر می توان به کار گرفت مثلا برای حفاظت از پوست تنه درختان تنه درختان را با نصب توری و یا پوشش های مشابه محافظت می کند. در رابطه با پسته در محل‌های که احتمال خسارت وجود دارد می‌توان با انتخاب پایه و پیوندک های مناسب و هرس فرم درختان را با پایه بلند تر تربیت نمود و همچنین با هرس مناسب, شاخه های نزدیک به سطح زمین را هرس نمود.
درصورتیکه مبارزه با آفات لازم باشد می‌توان با روش‌های مختلف مکانیکی و شیمیایی با جانور مبارزه کرد. در روش مکانیکی لانه جانور را پیدا کرده و آن را خراب کرده و جانور را از بین می‌برند. در روش شیمیایی از مواد سمی کشنده و یا مواد شیمیایی دور کننده استفاده می شود. مواد دورکننده نظیر تیرام یا سیکلوهگزامید برای اندود و حفاظت از پوست قسمت پایین تنه درختان و نهال‌های مورد استفاده قرار میگیرند. از سم فسفور دوزنگ نیز برای تهیه طعمه مسموم استفاده می شود. بدین منظور نباتات غده ای مانند سیب زمینی, پیاز, هویج و غیره را به نسبت دو درصد با فسفر دوزنگ مخلوط می‌کنند. جونده کش کلرات که به صورت طعمه مسموم آماده در بازار وجود دارد نیز بر آفات موثر است. فرمولاسیون کلرات که طعمه مسموم در پوشش پارافینی قرار داده شده است نتایج بهتری داده است. طعمه‌های مسموم را معمولاً در داخل یک یا نزدیک سوراخ های فعال جانوران قرار میدهند. از سموم گازی مانند متیل بروماید و پودر سمی تدخینی سیماگ نیز برای گازدهی لانه ها می توان استفاده نمود. بدین منظور کلیه سوراخ های ورودی و خروجی به سوراخ اصلی را بسته و از سوراخ ورودی اصلی گازدهی انجام شده و در نهایت این سوراخ هم بسته می شود.

سبد خرید ۰
موضوعات
نقش فسفیت پتاسیم در پسته
جلوگیری از تنک شدن خوشه پسته
تاثیر زئولیت غنی شده کلسیم بر رشد پسته
خمیر پسته از برشته کردن مغز پسته
هجوم ایرانی ها به تاجیکستان برای کاشت پسته
تاثیر انواع کود ها بر میزان آفلاتوکسین پسته
تاثیر گلایسین بتایین بر تنش شوری پسته
تاثیر اسید آمینه آرژنین بر درخت پسته
محلول پاشی جلبک دریایی بر روی درخت پسته
کدام رقم پسته به شوری حساس تر است؟
مقایسه عناصر برگ درخت پسته در حالت پر باری و کم باری
خواص فیزیولوژیک پسته
گسترش پسته به عنوان یک محصول
انواع کود زمین پسته
انواع پسته
کنترل علف هرز باغ پسته با روش های مختلف
تقویت گیاه از راه آب
نوسازی باغ پسته
فصل هرس کردن درخت پسته
تاثیر هرس در درخت پسته
اصول اصلاح در پسته
نفوذ آب در زمین باغ پسته
پایه و پیوند پسته
نمونه های آب و خاک
رفع مشکل فیزیکی خاک
انتخاب روش آبیاری
انتخاب محل باغ پسته
تاثیر تغییرات فصلی در پسته
پوست استخوانی پسته
برداشت پسته از باغات پسته رفسنجان
پایه های پسته
ویژگی های پسته استاندارد
خاک مناسب پسته
صادرات پسته از بندر خشک
پسته برشته(بوداده)
توصیه هایی برای خرید پسته
شپشک تنه پسته
شپشک نوقی پسته
جنگ تجاری بین آمریکا و اروپا و تاثیر آن بر روی پسته ایران
پروانه میوه خوار پسته
ریز برگی درخت پسته
گرمازدگی بهاره پسته
شپشک سرشاخه پسته
زنجره پسته(شیره تر)
سن قرمز پسته
نحوه محاسبه نیاز سرمایی پسته
گرده افشانی الکترواستاتیک پسته
رقم پسته اکبری
پسته کوهی(بنه)
خواص پسته تر و تازه
بازاریابی و فروش پسته
روغن پسته
شرکت پسته رفسنجان
رابطه بین کلاتEDTA و کمبود کلسیم در گیاه
مراقبتها و تغذیه پس از برداشت پسته
پایین بودن عملکرد محصول پسته در باغات استان کرمان
اهمیت نیاز سرمایی پسته
اثرات گرم شدن کره زمین بر صنعت پسته
بیماری گموز پسته(پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه و طوقه پسته)
رقم پسته کله قوچی
سوسک سرشاخه خوار پسته
سهم دولت کشاورز و تاجر در ایجاد شرایط بازار پسته
تفاوت بین کودهای گاوی , گوسفندی,  مرغی و ماهی
شب پره هندی
تفاوت بروز علائم شوری و گموز پسته
استفاده از پتاسیم در باغات پسته
ریزش خوشه پسته
علائم کمبود عناصر غذایی در مناطق پسته کاری
نقشه گچ در باغ های پسته
برای باغات پسته بهتر است از کودهای عالی استفاده کنیم یا کودهای شیمیایی؟
چگونه می توان مشکلات تغذیه ای باغات پسته پی برد؟
مشکل شوری در مناطق پسته کاری و بهترین راه مقابله با آن
کودهای میکرو محلول پاشی برای پسته بهتر است یا مصرف به صورت خاکی ؟
بیشترین کمبودی که در باغات پسته مشاهده می شود از کدام عنصر است؟
مشکل اساسی تغذیه در منطقه پسته کاری رفسنجان
بهترین رقم پسته
کانال تلگرام پسته رفسنجان
پسته تازه
پسته ارزان
کود دهی از طریق برگ(تغذیه برگی)
قارچ کش سیستمیک گموز پسته
پوست کندن مغز پسته
عوامل مؤثر بازار داخلی پسته
سرمازدگی پسته
مراحل برداشت پسته
انس پسته
آفت سرخرطومی پسته
تغذیه اسفند و فروردین پسته
قارچ کش الیت برای بیماری گموز
سرمای مورد نیاز برای درخت پسته
نماتد ريشه گرهي درختان پسته
مبارزه زمستاني با آفات پسته
دلایل پوک شدن پسته
نکات طلایی در  مصرف کودها برای درخت پسته
سوسك پوست خوار پسته
آفت پسیل پسته
مبارزه زراعي با آفات پسته
خواص هیومیک اسید
آفلاتوکسین پسته
انواع مغز پسته
مشخصات انواع پسته

پسته فندقی  

پسته فندقی از نظر شکل و ظاهر نسبت به بقیه انواع پسته کوچکتر میباشد و کمی از فندق بزرگتر و به دلیل اینکه پسته ریزی میباشد تعداد آن در یک کیلو بیشتر از سایر پسته ها میباشد در نتیجه برای آجیل اقتصادی تر میباشد و بیشترین حجم را برای صادرات به خود اختصاص داده است.بهترین نوع پسته فندقی را میتوان در زرند پیدا کرد.مشخصات انواع پسته

 

پسته احمد آقایی

پسته احمد آقایی نسبت به فندقی کشیده تر و بزرگتر میباشد و دارای طعم بسیار عالی میباشد و از نظر طعم خوشمزه ترین نوع پسته میباشد و این نوع پسته فراوانترین نوع پسته به دلیل مرغوبیت پیوند آن میباشد و برای آجیل پر مصرف ترین نوع پسته میباشد و بهترین نوع پسته احمدآقایی را میتوان در منطقه نوق رفسنجان یافت.

7617

 

پسته کله قوچی

همانطور که از اسم آن پیداست پسته کله قوچی پسته ای درشت و گرد میباشد و دارای طعم خاص خودش هم هست و چون اندازه آن بزرگ است توچین آن جلوه ی خاصی دارد و به آجیل شکل و ظاهر زیبایی میبخشد و بهترین نوع پسته کله قوچی در منطقه نوق رفسنجان پیدا میشود.

kaleghuchi-pistachio-23-oz

پسته اکبری

پسته اکبری پسته ای بسیار کشیده و بزرگ است و از نوع احمد آقایی کشیده تر میباشد و در بین انواع پسته ها دارای قیمت بیشتری میباشد دست چین آن برای آجیل پرطرفدار است.و پسته لوکس و مجلسی میباشد و بهترین نوع پسته اکبری در شهرستان انار و منطقه کشکوییه رفسنجان برداشت میشود.

پسته اکبری