انواع پسته

انواع پسته

شاید بارها برای برای شما نیز اتفاق افتاده باشد، هنگامیکه در بازار از جلوی مغازه های فروش پسته، آجیل و خشکبار رد می شوید متوجه قیمت های متفاوت انواع پسته ها شوید. بر روی هر کدام از آن ها برچسبی/تابلویی زده شده و نوع آن نوشته شده است: پسته اکبری، پسته فندقی، پسته کله قوچی و …..

حال این سوال پیش می آید که تفاوت این پسته ها در چیست؟ پسته اکبری را چگونه بشناسیم؟ چگونه پسته کله قوچی را از پسته فندقی تمیز دهیم؟ آیا قیمت پسته به نوع آن بستگی دارد؟ و سوالاتی از این دست که در این نوشتار سعی می کنیم به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

انواع پسته

لازم به ذکر است که هدف ما از این مقاله انتقال اطلاعات مفید به مشتریان محصول پسته می باشد تا بتوانند در خرید خود انواع پسته را تشخیص دهند. مواردی از جمله تفاوت انواع پسته در زمینه میزان باردهی درخت و تفاوت در پیوند زدن انواع پسته، تفاوت برگ انواع درختان پسته و از این قبیل اطلاعات را مورد بررسی قرار نمی دهیم.

نکته مهمی که در شناخت انواع پسته وجود دارد این است که شما نمی توانید تنها با دانستن یک یا دو مشخصه از یک نوع پسته آن را در میان انواع پسته های مختلف تشخیص دهید. در واقع لازم است شما ویژگی های مختلف تمامی پسته ها را بدانید تا بتوانید با بررسی چندین ویژگی، با قطعیت نسبت به نوع پسته شناخت پیدا کنید. لذا تا پایان این مقاله و شناخت تمامی انواع پسته ها با ما همراه باشید.

پسته فندقی

پسته فندقی را می توان ساده ترین نوع پسته نامید. این نوع پسته همانطور که از نام آن بر می آید ظاهری تقریباً گرد، شبیه به فندق دارد. در بحث تمایز انواع پسته ها از یکدیگر اندازه پسته ها مهمترین عامل می باشد که معمولاً پسته فندقی نسبت به دیگر انواع پسته ها اندازه کوچکتری دارد و در واقع می توان گفت اندازه آن کمی از فندق بزرگتر است. رنگ پوست استخوانی این نوع پسته اغلب کرم رنگ می باشد.

پسته فندقی با توجه به اندازه کوچکتر آن نسبت به سایر پسته ها، معمولاً قیمت کمتری نیز دارد و می توان لقب پسته اقتصادی را به آن داد. لذا اگر به دنبال خرید پسته ای ارزان تر و با قیمتی پایین تر نسبت به سایر انواع پسته می باشید، ما به شما خرید پسته فندقی را پیشنهاد می کنیم.

پسته کله قوچی

پسته کله قوچی از لحاظ شکل هندسی به پسته فندقی شبیه بوده و ظاهری گرد دارد. اما این مسئله موجب نمی گردد تا نتوان این دو نوع پسته را از یکدیگر تشخیص داد؛ زیرا پسته کله قوچی همانطور که از نام آن مشخص است پسته ای درشت می باشد و در مقایسه با پسته فندقی اندازه بزرگتری دارد. همچنین دهانه پسته کله قوچی نیز نسبت به پسته فندقی بازتر است و مغز آن نمایان تر می باشد.

نکته دیگری که با توجه به آن می توان به راحتی ۹۹ درصد پسته های کله قوچی را شناسایی کرد، فرورفتگی موجود در سر پوست استخوانی این نوع پسته می باشد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، روی پوست استخوانی پسته کله قوچی در قسمت نوک آن یک فرورفتگی/چین خوردگی کوچک وجود دارد که زیبایی خاصی به این نوع پسته بخشیده و آن را از سایر پسته ها متمایز کرده است. همچنین رنگ پوست استخوانی پسته کله قوچی، سفید با تیرگی متوسط می باشد.

در رابطه با قیمت این نوع پسته هم می توان گفت معمولاً پسته کله قوچی از پسته فندقی گران تر است اما در حالت عادی این نوع پسته، گرانترین پسته نمی باشد. لذا اگر به دنبال شناخت ویژگی های گران ترین نوع پسته می باشید، ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

پسته احمدآقایی

پسته احمدآقایی از لحاظ ظاهری دارای شکلی کشیده می باشد. این کشیدگی مهمترین ویژگی این نوع پسته است که می تواند آن را از پسته فندقی و کله قوچی متمایز کند. در واقع پسته احمدآقایی را می توان یک پسته با ظاهری بادامی دانست. از طرفی، ویژگی دیگری که موجب تمایز کامل پسته احمدآقایی از سایر پسته ها می شود این است که دهانه این پسته نسبت به سایر پسته ها به مقدار کمتری باز شده است و به طور کامل خندان نمی باشد.

این پسته معمولاً از یک طرف خندان است و اصطلاحاً به آن لقب “یک بر خندان” می دهند. پوست استخوانی این نوع پسته به طور معمول نسبت به سایر پسته ها بسیار روشن تر می باشد به گونه ای که مغز قرمز آن در میان پوست استخوانی سفید پسته موجب می شود لقب زیباترین پسته را به آن بدهیم.

از لحاظ قیمتی نیز به طور معمول به دلیل ظاهر زیبایی که این نوع پسته دارد از پسته فندقی گران تر بوده؛ اما به دلیل آنکه اندازه آن در حالت عادی از پسته کله قوچی کوچکتر می باشد، از آن نوع پسته ارزانتر است. پس اگر به دنبال خرید پسته ای با ظاهر زیبا اما نسبتاً اقتصادی برای آجیل خود می گردید، ما خرید پسته احمدآقایی را به شما پیشنهاد می کنیم.

پسته اکبری

پسته اکبری نیز از لحاظ شکل هندسی دارای ظاهری کشیده می باشد و از این نظر به پسته احمدآقایی نزدیک بوده و از پسته فندقی و کله قوچی متمایز می باشد. نکته مهمی که در باره شکل ظاهری پسته اکبری وجود دارد این است که اندازه این نوع پسته در حالت عادی از پسته احمدآقایی بزرگتر می باشد. همچنین در مقایسه با پسته احمدآقایی، دهانه این نوع پسته بازتر بوده و در هر دو طرف خندان می باشد و اصطلاحاً به آن لقب “دو بر خندان” می دهند.

همین ویژگی های شکل کشیده، اندازه بزرگ و خندان بودن کامل این نوع پسته موجب شده است که قیمت پسته اکبری از سایر پسته ها بیشتر باشد و با شایستگی به عنوان پسته لوکس و مجلسی شناخته شود. لذا اگر به دنبال بهترین نوع پسته به عنوان آجیل برای میهمانی های خود هستید، توصیه می کنیم حتما به دنبال خرید پسته اکبری بروید.

فروش انواع پسته، فروش مغز پسته، فروش پسته آبخندان، فروش پسته دهن بست

سبد خرید ۰
موضوعات
نقش فسفیت پتاسیم در پسته
جلوگیری از تنک شدن خوشه پسته
تاثیر زئولیت غنی شده کلسیم بر رشد پسته
خمیر پسته از برشته کردن مغز پسته
هجوم ایرانی ها به تاجیکستان برای کاشت پسته
تاثیر انواع کود ها بر میزان آفلاتوکسین پسته
تاثیر گلایسین بتایین بر تنش شوری پسته
تاثیر اسید آمینه آرژنین بر درخت پسته
محلول پاشی جلبک دریایی بر روی درخت پسته
کدام رقم پسته به شوری حساس تر است؟
مقایسه عناصر برگ درخت پسته در حالت پر باری و کم باری
خواص فیزیولوژیک پسته
گسترش پسته به عنوان یک محصول
انواع کود زمین پسته
انواع پسته
کنترل علف هرز باغ پسته با روش های مختلف
تقویت گیاه از راه آب
نوسازی باغ پسته
فصل هرس کردن درخت پسته
تاثیر هرس در درخت پسته
اصول اصلاح در پسته
نفوذ آب در زمین باغ پسته
پایه و پیوند پسته
نمونه های آب و خاک
رفع مشکل فیزیکی خاک
انتخاب روش آبیاری
انتخاب محل باغ پسته
تاثیر تغییرات فصلی در پسته
پوست استخوانی پسته
برداشت پسته از باغات پسته رفسنجان
پایه های پسته
ویژگی های پسته استاندارد
خاک مناسب پسته
صادرات پسته از بندر خشک
پسته برشته(بوداده)
توصیه هایی برای خرید پسته
شپشک تنه پسته
شپشک نوقی پسته
جنگ تجاری بین آمریکا و اروپا و تاثیر آن بر روی پسته ایران
پروانه میوه خوار پسته
ریز برگی درخت پسته
گرمازدگی بهاره پسته
شپشک سرشاخه پسته
زنجره پسته(شیره تر)
سن قرمز پسته
نحوه محاسبه نیاز سرمایی پسته
گرده افشانی الکترواستاتیک پسته
رقم پسته اکبری
پسته کوهی(بنه)
خواص پسته تر و تازه
بازاریابی و فروش پسته
روغن پسته
شرکت پسته رفسنجان
رابطه بین کلاتEDTA و کمبود کلسیم در گیاه
مراقبتها و تغذیه پس از برداشت پسته
پایین بودن عملکرد محصول پسته در باغات استان کرمان
اهمیت نیاز سرمایی پسته
اثرات گرم شدن کره زمین بر صنعت پسته
بیماری گموز پسته(پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه و طوقه پسته)
رقم پسته کله قوچی
سوسک سرشاخه خوار پسته
سهم دولت کشاورز و تاجر در ایجاد شرایط بازار پسته
تفاوت بین کودهای گاوی , گوسفندی,  مرغی و ماهی
شب پره هندی
تفاوت بروز علائم شوری و گموز پسته
استفاده از پتاسیم در باغات پسته
ریزش خوشه پسته
علائم کمبود عناصر غذایی در مناطق پسته کاری
نقشه گچ در باغ های پسته
برای باغات پسته بهتر است از کودهای عالی استفاده کنیم یا کودهای شیمیایی؟
چگونه می توان مشکلات تغذیه ای باغات پسته پی برد؟
مشکل شوری در مناطق پسته کاری و بهترین راه مقابله با آن
کودهای میکرو محلول پاشی برای پسته بهتر است یا مصرف به صورت خاکی ؟
بیشترین کمبودی که در باغات پسته مشاهده می شود از کدام عنصر است؟
مشکل اساسی تغذیه در منطقه پسته کاری رفسنجان
بهترین رقم پسته
کانال تلگرام پسته رفسنجان
پسته تازه
پسته ارزان
کود دهی از طریق برگ(تغذیه برگی)
قارچ کش سیستمیک گموز پسته
پوست کندن مغز پسته
عوامل مؤثر بازار داخلی پسته
سرمازدگی پسته
مراحل برداشت پسته
انس پسته
آفت سرخرطومی پسته
تغذیه اسفند و فروردین پسته
قارچ کش الیت برای بیماری گموز
سرمای مورد نیاز برای درخت پسته
نماتد ريشه گرهي درختان پسته
مبارزه زمستاني با آفات پسته
دلایل پوک شدن پسته
نکات طلایی در  مصرف کودها برای درخت پسته
سوسك پوست خوار پسته
آفت پسیل پسته
مبارزه زراعي با آفات پسته
خواص هیومیک اسید
آفلاتوکسین پسته
انواع مغز پسته
مشخصات انواع پسته

پسته فندقی  

پسته فندقی از نظر شکل و ظاهر نسبت به بقیه انواع پسته کوچکتر میباشد و کمی از فندق بزرگتر و به دلیل اینکه پسته ریزی میباشد تعداد آن در یک کیلو بیشتر از سایر پسته ها میباشد در نتیجه برای آجیل اقتصادی تر میباشد و بیشترین حجم را برای صادرات به خود اختصاص داده است.بهترین نوع پسته فندقی را میتوان در زرند پیدا کرد.مشخصات انواع پسته

 

پسته احمد آقایی

پسته احمد آقایی نسبت به فندقی کشیده تر و بزرگتر میباشد و دارای طعم بسیار عالی میباشد و از نظر طعم خوشمزه ترین نوع پسته میباشد و این نوع پسته فراوانترین نوع پسته به دلیل مرغوبیت پیوند آن میباشد و برای آجیل پر مصرف ترین نوع پسته میباشد و بهترین نوع پسته احمدآقایی را میتوان در منطقه نوق رفسنجان یافت.

7617

 

پسته کله قوچی

همانطور که از اسم آن پیداست پسته کله قوچی پسته ای درشت و گرد میباشد و دارای طعم خاص خودش هم هست و چون اندازه آن بزرگ است توچین آن جلوه ی خاصی دارد و به آجیل شکل و ظاهر زیبایی میبخشد و بهترین نوع پسته کله قوچی در منطقه نوق رفسنجان پیدا میشود.

kaleghuchi-pistachio-23-oz

پسته اکبری

پسته اکبری پسته ای بسیار کشیده و بزرگ است و از نوع احمد آقایی کشیده تر میباشد و در بین انواع پسته ها دارای قیمت بیشتری میباشد دست چین آن برای آجیل پرطرفدار است.و پسته لوکس و مجلسی میباشد و بهترین نوع پسته اکبری در شهرستان انار و منطقه کشکوییه رفسنجان برداشت میشود.

پسته اکبری