معرفی و بررسی پسته دستچین

پسته یکی از مفیدترین خوراکی‌ها است. پسته علاوه بر خوشمزگی ارزش غذایی غنی‌ای هم دارد. شما با مصرف به‌اندازه پسته می‌توانید بخش عمده‌ای از املاح موردنیاز بدن خود را جذب کنید. مرکز عمده کاشت این درختچه در خاورمیانه است. کشور عزیز ما ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این محصول خارق‌العاده است. از کشورهای دیگر می‌توان به سوریه، ترکمنستان و… اشاره کرد. این خوراکی سالم انواع مختلفی نظیرِ پسته دستچین، پسته توچین و پسته معمولی دارد.

پیش از ورود به بحث اصلی لازم است تا برخی از خواص پسته را برشماریم تا شما را با این میوه شفابخش بیشتر آشنا کنیم. پسته برای سلامت قلب شما بسیار مفید است. این ماده کلسترول شما را کاهش داده و خطر ابتلا به سکته را می‌کاهد. این خوراکی دلچسب به کنترل وزن شما کمک کرده و چشمانی سالم را برایتان به ارمغان می‌آورد. اگر دچار دیابت هستید نیز این خوراکی برایتان مفید خواهد بود. بااین‌همه فواید، شناخت این میوه جادویی بسیار مهم است.

حال در ادامه ابتدا به انواع مختلف پسته اشاره خواهیم کرد و سپس در خصوص پسته دستچین به طور خاص صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

انواع پسته

همان‌طور که اشاره شد انواع مختلفی از پسته وجود دارد. صدالبته که این دسته‌بندی روش‌های متفاوتی دارد. عده‌ای پسته را بر اساس نوع بذر دسته‌بندی می‌کنند. عده‌ای به مکان کشت و عده‌ای دیگر به نوع چینش و برخی به فروش این محصول توجه دارند. دسته‌بندی ما بر اساس عنوان سوم است. بدیهی است که مرغوب بودن و نبودن این محصول بر روی قیمت پسته اثر می‌گذارد.

پسته دستچین

پسته انواع متفاوتی دارد

پسته توچین

پسته توچین از انواع پسته مرغوب است. کیفیت این نوع پسته به دلیل نوع برداشت بسیار بالاست. این نوع پسته جزو انواع بسیار لوکس و مجلسی محسوب می‌شوند. علت این موضوع دانه‌های بسیار درشت و دهان باز یا به‌اصطلاح خندان این محصول است. عمدتاً این نوع دانه‌های عالی توسط افراد جدا شده به فروش می‌رسند. بدیهی است که قیمت پسته توچین از سایر انواع پسته بیشتر است.

پسته دستچین

در ادامه این نوع پسته را به تفضیل توضیح خواهیم داد. در این جا تنها به این نکته بسنده می‌کنیم که پسته دستچین نیز چیزی مشابه پسته توچین است. در فرایند دستچین کردن پسته نیز مانند توچین، افرادی دانه‌های درست و دهن‌باز پسته را از سایرین جدا می‌کنند. اگر بخواهیم دقیق و حرفه‌ای به این موضوع نگاه کنیم، تنها تفاوت بین این دو آن است که دانه‌ها در پسته توچین برخلاف پسته دستچین کاملاً یک اندازه و یک‌دست‌اند.

پسته‌های دهن‌باز

همان‌طور که از نامش بر می‌آید این پسته‌ها کاملاً معمولی و به‌دوراز هرگونه لوکس سازی هستند. این نوع پسته‌ها با دستگاهی که به دستگاه پسته پوست‌کن معروف است پوست‌کنده می‌شوند. سپس شسته و نخاله‌های آن گرفته می‌شود. سپس با دستگاه دیگری نم پسته‌ها پاک می‌گردد. مرحله بعدی یاری طلبیدن از آفتاب است. آن‌ها را برای خشکاندن کامل به زیر نور آفتاب پهن کرده و صبر می‌کنند.

در آخرین مرحله از دستگاهی استفاده می‌شود که پسته‌های نخاله را خارج کند. به هر جهت این نوع پسته مقدار قابل‌توجهی از پسته‌های دربسته و نخاله را شامل می‌شود. معمولاً عرف عمومی برای خریدوفروش این نوع پسته شش درصد است. حال اگر این عدد به زیر سه درصد برسد به آن پسته درجه یک گویند.

پسته دستچین چیست؟

گفتیم که پسته دستچین تقریباً برابر است با پسته توچین با این تفاوت که پسته توچین کمی لوکس‌تر است. قیمت پسته دستچین نسبت به نوع معمولی تا حدود زیادی گران‌تر است. نام دیگر این نوع پسته ممتاز است. در این نوع پسته دانه‌های دهن‌بسته یا خراب به‌صورت دستی و دقیق جدا می‌شوند. این امر سبب می‌شود که پسته دستچین کیفیت بهتری داشته باشد.

تهیه پسته دستچین نیازمند فعالیت زیادی برای تولیدکننده است. باید افرادی حرفه‌ای استخدام شده و پسته‌ها را بررسی کنند. حضور نیروهای مختلف دقت گزینش پسته‌ها را افزایش می‌دهد. به هر جهت نیروی انسانی هزینه‌بر است و حضور همین نیروها خودبه‌خود قیمت پسته دستچین را افزایش می‌دهد.

پسته دستچین به چه دردی می‌خورد؟

شاید بپرسید کاربرد پسته دستچین چیست. گفتیم که این نوع پسته را می‌توان از انواع پسته لوکس به شمار آورد. پسته‌های لوکس معمولاً در شب‌های خاص از جمله شب یلدای عروس و… استفاده می‌شوند. به هر جهت اگر از نظر میزان هزینه مشکلی ندارید خرید این نوع پسته می‌تواند تجربه بهتری از پسته خوری را برایتان به ارمغان بیاورد.

خندان بودن این پسته‌ها بسیار روحیه‌بخش است. شاید خود متوجه نشوید امّا دیدن لبخند زیبای پسته‌ها به طور ناخودآگاه خنده را به ذهنتان متبادر می‌کند. گویی ذهن طی یک پرسونیفیکاسیون پسته را دوستی خندان می‌بیند. این موضوع بر روی روحیه شما بسیار تأثیر گذار است.

پسته دستچین

پسته لوکس مناسب برای مراسم‌های شما

پسته دستچین از کدام بذر است؟

عمده پسته‌ها در یکی از دسته‌های فندقی، کله‌قوچی، اکبری، خنجری، و احمد آقایی جای می‌گیرند. کیفیت پسته هیچ ربطی به جنس آن ندارد. برای مثال شما می‌توانید بنا به سلیقه خود پسته دست‌چین احمد آقایی یا فندقی را تهیه کنید. کیفیت فارغ از جنس، به خندان بودن یا نبودن پسته مربوط است. البته که روش فراوری پسته اعم از خام، شور و… نیز در این دسته‌بندی نقشی ندارند. شما بر اساس سلیقه خود می‌توانید هر یک از این گزینه‌ها را انتخاب و مصرف کنید.

پسته فندقی دستچین

جمع‌بندی

پسته میوه بسیار مفیدی است که در درختچه‌های کشورهای خاورمیانه و آمریکا رشد می‌کند. پسته فواید بسیاری برای بدن دارد. تقویت بینایی، تقویت قوای جنسی، کاهش کلسترول و به‌تبع کاهش احتمال سکته، تقویت قلب و فوایدی نظیر این از خواص پسته محسوب می‌شود. پسته بر اساس کیفیت انواع متفاوتی دارد. از آن‌ها می‌توان به پسته توچین، پسته دست‌چین، پسته معمولی و پسته مرغوب اشاره کرد.

پسته دستچین تقریباً همان پسته توچین است. این نوع پسته به طور دستی بررسی شده و دانه‌های درشت و خندان آن جدا می‌شود. قاعدتاً هزینه خرید این پسته‌ها نسبت به سایر انواع آن بیشتر است. این پسته نسبتاً لوکس است و برای مراسم خاص مانند شب یلدای عروس از آن استفاده می‌شود. انواع مختلف بذر و طعم در این دسته‌بندی نقشی ندارند. تنها نکته مهم کیفیت پسته‌ها است. امیدوارم که لبتان همواره مانند پسته دستچین خندان باشد. شاد باشید.