همه چیز در مورد خرید پسته رفسنجان

پسته یکی از بهترین انواع خشکبار است که به‌خاطر مزه دلپذیر و خواص سرشاری که دارد، از محبوبیت فوق‌العاده‌ای در بین مردم برخوردار است. اما همچون سایر آجیل‌ها و میوه‌ها، پسته هم انواعی دارد که هر یک از آن‌ها طعم و ظاهر متفاوت و مخصوص خود را دارند. شما ممکن است پسته را برای مقاصد مختلفی از جمله مصرف خانگی، فروش و صادرات بخواهید. درهرصورت اگر قصد خرید پسته رفسنجان را دارید در این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد این پسته با شما در میان بگذاریم.

خرید پسته رفسنجان

خرید پسته رفسنجان

نهال پسته رفسنجان

رفسنجان یکی از مهم‌ترین مناطق کشت پسته است. به‌طوری‌که بیشترین میزان کشت پسته در ایران در این شهرستان صورت می‌گیرد. پسته رفسنجان بسیار خوش‌مزه و دل‌پذیر است؛ به همین دلیل طرف‌داران بسیاری در سرتاسر ایران دارد. به دلایلی که گفته شد نهال پسته رفسنجان نیز محصول فوق‌العاده‌ای خواهد بود و یکی از دلایل خوش‌مزه بودن پسته رفسنجان  همین مرغوب بودن نهال آن است.

البته این تنها دلیل اعلا بودن پسته رفسنجان نیست. مهم‌ترین دلیل مرغوبیت پسته این شهر خاک رفسنجان است که برای رشد پسته بسیار مساعد است. خرید نهال پسته رفسنجان برای افرادی موردتوجه است که قصد دارند به کاشت این محصول بپردازند.

انواع پسته رفسنجان

در ایران انواع مختلفی از پسته وجود دارد که تعداد آن‌ها به ۹۰ تا می‌رسد. اما اگر بخواهیم فقط به انواع پسته در رفسنجان بپردازیم، باید ۴ نوع پسته مرغوب این شهر را معرفی کنیم.

  • پسته فندق

این نوع پسته شباهت زیادی به فندق دارد و فقط کمی از آن بزرگ‌تر است. ابعاد پسته فندق از سه نوع دیگر کوچک‌تر بوده و در نتیجه از آن بیشتر برای معاملات تجاری استفاده می‌شود. چرا که در یک کیلوگرم از آن، حجم بیشتری پسته نسبت به سایر انواع وجود دارد؛ به همین دلیل در خرید پسته رفسنجان این پسته یکی از بهترین گزینه‌ها است.

خرید پسته رفسنجان

انواع پسته رفسنجان

از پسته رفسنجان بیشتر در آجیل‌های مخلوط استفاده می‌شود و به دلایلی که گفته شد، حجم زیادی از پسته صادراتی را به خود اختصاص داده است. پس برای استعلام قیمت پسته صادراتی احتمالاً باید به دنبال قیمت این نوع پسته باشید. بهترین پسته رفسنجان از نوع فندق در شهرستان زرخیز زرند یافت می‌شود.

  • پسته احمد آقایی

شکل ظاهری این نوع پسته نسبت به پسته فندق کشیده‌تر است و همین عامل باعث شده که از آن در تهیه انواع آجیل استفاده شود. گیاه این نوع پسته بسیار مرغوب بوده و به فراوانی یافت می‌شود. این نوع پسته نیز تجاری محسوب می‌شود. اما دلیل تجاری بودن آن متفاوت است. از جمله این دلایل می‌توان به‌ظاهر بادامی‌شکل، پوست استخوانی و ابعاد درشت آن اشاره کرد. دقت کنید که پسته احمد آقایی خوشمزه‌ترین پسته رفسنجان محسوب می‌شود. برای خرید بهترین نمونه این پسته به نوق رفسنجان بروید.

  • پسته کله‌قوچی

ظاهر این نوع پسته کروی است و به‌خاطر ابعاد درشتی که دارد در میان مردم محبوب است. ظاهر این نوع پسته نیز به فندق شباهت دارد اما کمی درشت‌تر و خندان‌تر است. از بهترین مزایای پسته کله‌قوچی محکم بودن ریشه درخت آن است که باعث شده در برابر وزش باد کاملاً مقاوم باشد و ریزش نکند. برای خرید پسته رفسنجان از نوع کله‌قوچی به نوق رفسنجان مراجعه کنید.

خرید پسته صادراتی

  • پسته اکبری

پسته اکبری بسیار کشیده است و ظاهری بزرگ و بادامی‌شکل دارد. کشیدگی آن حتی از نوع احمد آقایی بیشتر است اما کشت آن سخت‌تر است و به آبیاری منظم‌تری نیاز دارد. گیاه این نوع پسته در کل حساس است و اگر گرمازده شود، بیشترین آسیب را می‌بیند. این پسته به‌خاطر ویژگی‌های ظاهری‌اش، جزء پسته‌های لوکس و اعیانی محسوب می‌شود که برای مراسم‌های رسمی و مهم از آن استفاده می‌کنند. قیمت آن نیز طبیعتاً بیشتر از سایر انواع پسته است و برای خرید آن باید به انار و کشکوئیه رفسنجان مراجعه کنید.

خرید اینترنتی پسته تازه

در حال حاضر مراکز آنلاین بسیاری در کار خریدوفروش پسته رفسنجان هستند. اگر برای شما سفر به رفسنجان سخت است، می‌توانید با تحقیق کردن و پیداکردن یک منبع مطمئن برای خرید به‌راحتی  آنلاین خرید کنید. شما می‌توانید قیمت پسته کیلویی را از این فروشگاه‌ها بگیرید و باتوجه‌به بودجه‌ای که دارید برای خرید پسته رفسنجان تصمیم بگیرید.

قیمت پیشنهادی این مراکز می‌تواند باتوجه‌به میزان دسترسی آن‌ها به منبع پسته متفاوت باشد. ممکن است بتوانید فروشگاهی را پیدا کنید که به علت امکان تهیه پسته با قیمت مقرون‌به‌صرفه، آن را با قیمت بسیار مناسبی در اختیار شما قرار می‌دهد. درهرصورت در حین خرید پسته حتماً به این نکته توجه داشته باشید که مهم‌ترین موضوع تازه بودن پسته است. تازه بودن پسته به دو معناست:

خرید پسته تازه

  • پسته‌ای که به‌تازگی چیده شده است و هنوز پوسته نرم بیرونی خود را دارد.
  • پسته‌ای که کارهای مربوط به بعد از چیدن میوه (جداکردن پوست نرم، شستن و خشک‌کردن) بر روی آن انجام شده اما مربوط به همان سال است و بنابراین تازه محسوب می‌شود.

پسته اگر بیش از یک سال بماند آن تردی و تازگی خود را از دست می‌دهد؛ بنابراین خرید از یک مرکز معتبر باید در اولویت اول شما باشد تا مطمئن باشید جنس مرغوب تحویل می‌گیرید.

خرید پسته عمده

در خرید عمده همان‌طور که می‌دانید حجم خرید بالا است و به همین دلیل فروشنده هم کمی از قیمت می‌کاهد تا برای خریدار مقرون‌به‌صرفه باشد. این نوع خرید معمولاً از سوی افرادی انجام می‌شود که قصد صادرات یا فروش پسته را دارند.

اگر شما هم به این دلیل قصد خرید پسته رفسنجان را دارید در ابتدا قیمت پسته کیلویی یا قیمت پسته صادراتی را چک کنید و مطمئن بشوید که قیمت خرید عمده پسته برای شما مقرون‌به‌صرفه است. همچنین توجه داشته باشید که برای خرید عمده باید جایی را پیدا کنید که به قیمت عمده به شما پسته بدهد. در غیر این صورت برای شما سودی نخواهد داشت.

نتیجه‌گیری

پسته رفسنجان یکی از مرغوب‌ترین انواع پسته است و در نتیجه طرف‌داران بسیاری در سراسر ایران دارد. برای خرید پسته رفسنجان در ابتدا باید با انواع آن آشنا شوید بعد بهترین نوع را بر اساس تجربه انتخاب کنید و آگاهانه دست به خرید بزنید. در این مقاله ۴ نوع پسته رفسنجان را معرفی کردیم و راهنمایی‌های لازم را برای خرید پسته ارائه دادیم.